• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
חדשות

רמב"ם: ביצענו לראשונה בארץ הסרת גידול מהראש בעזרת רובוט

ההליך הכירורגי הזעיר-פולשני, שבוצע במטופלת שחששה מניתוח במשך שנים רבות, נמשך ארבע וחצי שעות ובוצע בעזרת מערכת "דה וינצ'י"

פרופ' זיו גיל ומערכת "דה-וינצ'י" (צילום: יונתן בלום)
פרופ' זיו גיל ומערכת "דה-וינצ'י" (צילום: יונתן בלום)

המרכז הרפואי רמב"ם שבחיפה דיווח הבוקר (יום ג') כי ביצע לראשונה בישראל כריתת גידול מהראש באמצעות רובוט כירורגי "דה וינצ'י" (Da Vinci).

פרופ' זיו גיל ומערכת "דה-וינצ'י" (צילום: יונתן בלום)

פרופ' זיו גיל ומערכת "דה-וינצ'י" (צילום: יונתן בלום)

על האירוע הרפואי והפרוצדורה הכירורגית נמסרו הפרטים הבאים: בת 70 מאזור הצפון (מזוהה רק באות ש' ) חיה כ-20 שנה עם גידול שפיר בראשה. הגידול היה ממוקם בין בסיס הגולגולת ללסת, קרוב לעין ולעורק הראשי המוליך למוח. הוא התפתח לאורך השנים וגדל באטיות. כשגדל לממדים של אגס - שעלול היה לגרום לחנק, להפרעות אכילה, לכאבים וכן לסיכון חיים - הוחלט לנתחה.

הניתוח המקובל לכריתת גידול מסוג זה מצריך חתכים בצוואר ובפנים וניסור הלסת. משמעות הדבר: אשפוז ארוך ופגיעה באיכות החיים.

MRI ראש של המטופלת (צילום: "רמב"ם")

MRI ראש של המטופלת (צילום: "רמב"ם")

ש' פחדה מניתוח כה מורכב ובהתייעצות עם פרופסור זיו גיל, מנהל מחלקת א.א.ג וניתוחי ראש צוואר, הוצע פתרון מודרני: ניתוח זעיר פולשני בעזרת רובוט.

לפני כשבועיים עברה את הניתוח הייחודי, "ראשון מסוגו בישראל ומהראשונים שבוצעו בהקשר לבעיה דומה בעולם", מסר פרופסור גיל, להסרת הגידול מהראש. הניתוח בוצע כולו דרך הפה, ללא צורך בחתכים בפנים ובניסור הגולגולת, ונמשך 4 וחצי שעות. הרופאים - פרופסור גיל וד"ר יקי כהן, מנהל מכון הקול והבליעה ברמב"ם - החדירו שתי זרועות דקות בעובי 4 מ"מ כל אחת, לתוך הפה של החולה. כשהם נעזרים במצלמה תלת ממדית זעירה הם הצליחו לבצע כריתה מלאה ומדויקת של הגידול, כאמור ללא צורך בחתכים בעור הפנים או בניסור עצמות הראש. הגידול הוסר בשלמותו ללא פגיעה בעצבים או בכלי דם בקרבתו.

48 שעות לאחר הניתוח, החולה החלה לשתות ולדבר בחופשיות ולא הזדקקה לטיפולים נוספים. לדברי פרופסור גיל, "שנים רבות, האישה הזאת גידלה גוש שסיכן את חייה, כיוון שחששה מהניתוח. היא הסכימה להתמודד עם הבעיה, רק אחרי שהטכנולוגיה הבשילה כדי לאפשר ניתוח בדרכים מודרניות. הרובוט הוא הידיים של המנתח".

נושאים קשורים:  חדשות,  דה-וינצ'י,  פרופסור זיו גיל,  גידול שפיר,  ניתוח זעיר פולשני,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות
ערן
18.07.2013, 19:23

קצת צניעות לא תזיק

רופאת א.א.ג.
06.08.2013, 18:32

מצאת את האיש ..לנהוג בצניעות ..

מנתח פה ולסת
18.07.2013, 21:33

על מי אתה בא לעבוד זה ניתוח של חצי שעה ללא חתכים חיצוניים מספיק עם השקרים