• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
חדשות

הרשימה המלאה: משרד הבריאות תימחר מחדש 27 ניתוחים

המטרה: "תמחור הוגן יותר בעבור בתיה"ח, שיביא לאשפוז קצר יותר ולקיצור תורים"; בכוונת המשרד לעדכן מחירי עשרות ניתוחים נוספים

משרד הבריאות תימחר מחדש 27 סוגי ניתוחים הנעשים בבתי החולים בישראל ובתשובה לפניית "דוקטורס אונלי" הודיע כי במהלך השנה הקרובה בכוונתו לעדכן עוד עשרות מחירים חדשים להליכים נוספים.

ואדים פרמן, מנהל תחום תמחור באגף התכנון התקצוב והתמחור במשרד הבריאות, מסר כי מטרתו הראשית של המהלך הזה, בקונסטלציה של Diagnosis Related Group, היא לקצר תורים ולשפר את השירות הניתן בבתי החולים הציבוריים, בד בבד עם השגת שליטה גבוהה יותר, בקרה ויכולת מעקב אחר ההליכים שמתבצעים בהם.

בתשובה לסדרת שאלות שהפנה "דוקטורס אונלי" למשרד הבריאות ולמר פרמן, נמסרו התשובות הבאות :

- בעולם ההתחשבנות שבין קופות החולים לבין בתי החולים, קיימות שתי אפשרויות לחיוב: על-פי ימי אשפוז או על-פי מחיר הניתוח. הכוונה היא: כאשר החולה מגיע לניתוח וקיים מחיר עבור אותו ניתוח שיעבור, אזי בית החולים יחייב את קופת החולים שבה מבוטח המטופל, בעלות הניתוח שיבוצע באותו החולה.

אך אם אין מחיר לאותו ניתוח, אזי בית החולים יחייב את קופת החולים על-פי משך האשפוז שבגינו שהה החולה בבית החולים (שהרי קיים תעריף לכל יום אשפוז בבית חולים).

לדוגמא: אם חולה הגיע לניתוח כריתת כליה וכפועל יוצא מהניתוח שהה בבית החולים חמישה ימים, אזי אם במקרה לא היה לאותו ניתוח ספציפי מחיר במחירון משרד הבריאות, אזי בית-החולים יחייב את קופת החולים של אותו מטופל לפי החישוב הבא: חמישה ימי אשפוז כפול 2,000 ש"ח (מחיר יום אשפוז) = 10,000 שקל. אולם אם לכריתת כליה יש מחיר במחירון - אזי בין אם החולה שהה חמישה או 10 ימים בבית-החולים, זה יחייב את קופת-החולים רק במחיר הקיים במחירון משרד הבריאות.

- קופות החולים ומשרד הבריאות קיימו דיונים לגבי בחירת הניתוחים ששני הצדדים ביקשו שיתומחרו. "ניתחנו את המשמעות הפיננסית של הכנסת התמחורים החדשים הללו", נמסר ממשרד הבריאות. "הפער בין התקבול עד היום שאותו קיבלו בתי החולים, לבין מה שהם עתידים לקבל עמד על 45 מיליוני ש"ח. "כלומר – גילינו כי למעשה עד כה היה תת-תמחור של הניתוחים וכולו נעשה מצד בתיה"ח. לכן, מהיום, לאחר הכנסת המחירים החדשים, בתי החולים לא אמורים להפסיד כשהם מבצעים את הניתוחים לאחר שאלו תומחרו מחדש".

במצב העניינים כיום כללי ההתחשבנות דוחקים בבתי החולים למשך אשפוז ארוך יותר, שמשמעותו פחות מיטות פנויות, פחות ניתוחים המבוצעים באותן מחלקות  ותורים ארוכים יותר . זאת, לעומת מצב שבו יש לבתי החולים תמריץ כספי לפנות מיטות. "לכן אנו צופים קיצור בתורים לניתוחים אלו", נמסר ממשרד הבריאות.

- על השאלה כיצד שומרים על איזון במערכת הציבורית, כאשר מגדילים את צד ההוצאות ב-45 מליוני ש"ח, השיב מנהל תחום התמחור במשרד הבריאות:

"מעת לעת, על בסיס תקופתי, מחירון משרד הבריאות מקודם באחוז מסוים (בד"כ כתלות בתעריף יום אשפוז). לשם הכנת הרשימה החדשה של תעריפי הניתוחים, נבחרו מספר ניתוחים שעליהם הסכימו הצדדים שהם לא יקודמו חד פעמי באותו אחוז הנ"ל. בכך יצרנו את המקורות כספיים שהיו דרושים לשם שמירת האיזון במערכת. כלומר, כנגד אותו פער של 45 מיליוני ש"ח (בין התקבול עד היום לבין המחירים החדשים) - אי הקידום של אותן פעולות, הוא זה שיצר את המקורות הכספיים".

לעניין חיזוקה של הרפואה הציבורית – באמצעות התמחור החדש – הסביר פרמן כי עיקר יתרונה של הרפואה הפרטית על זו של הציבורית הוא בכך שזמן ההמתנה לניתוחים מסוימים (בעיקר אלו הסובלים מתת-תמחור) קצר משמעותית בבתי החולים הפרטיים בהשוואה לאלו המשתייכים למערכת הציבורית.

"לכן, כאשר אנו מתמחרים עתה את הניתוחים הללו - ובצורה נכונה – נוצר מצב שלמעשה מערער את יתרון זה", אמר פרמן, "בנוסף, סביר להניח שגם לאחר אי קידומם של חלק מהניתוחים, לא הפכנו אותם לניתוחים לא כדאיים, אולם מאידך נוספו למערכת 27 ניתוחים כדאיים. כך, בסיכומו של יום, המערכת הציבורית יוצאת להערכתנו לדרך חדשה עם פחות עיוותי תמחור".

להלן רשימת 27 הניתוחים שתומחרו מחדש (בעמודה משמאל) בהשוואה לתמחור הקיים כיום:

17072013_table

להגדלה - הקליקו על הטבלה

ובנוסף, להלן רשימת הניתוחים שלא קודמו במחיר יום אשפוז:
17072013_table2
נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  רפואה ציבורית,  מחירי ניתוחים,  ואדים פרמן
תגובות
אילנה
17.07.2013, 13:31

הוגן עבור מי?
למה כותרת של כתבה מתחילה ללא אובייקטיביות?

ד"ר גל יום טוב
21.07.2013, 16:38

ומאיזה כיס הקופות יוציאו את זה?
זה לא פשוט כשמשרד הבריאות הוא גם הרגולטור, וגם הבעלים של בתי-החולים.....

אביב
22.07.2013, 11:18

ד"ר גל,
תקרא שוב את הכתבה - מצויין במפורש שמקור המימון בשחיקת התעריף של ניתוחים אחרים ואפילו מצויין בדיוק איזה.

שלום
22.07.2013, 12:13

קודם כל ברכות, לאחר תקופה ארוכה תימחרו ניתוחים שמזה זמן רב דרשו תימחור בהתאם להתפתחות טכנולוגית או גישה ניתוחית שונה.
עם זאת איני יודע מי ישב בועדה וקיבל החלטות שאיני בטוח אם הן הוגנות. לדוגמה כריתה חלקית של כליה בגישה זעיר פולשנית הוא ניתוח מורכב הרבה יותר מכריתה של כליה שלמה באותה גישה, אך המחיר זהה. כריתת כליה בגישה זעיר פולשנית מורכבת יותר מכריתת כליה פתוחה, אך המחיר זהה.נכון שמשך האישפוז קצר יותר בגישה זעיר פולשנית אך זמן ניצול חדרי הניתוח ארוך בהרבה. מבחינתו של הרופא שדואג לחולה, הגישה הזעיר פולשנית מועדפת, לאומתו ההנהלות יעדיפו את הגישה הפתוחה (ימנעו מרכישת מיכשור יקר)כי מבחינת עלות תועלת הניתוח הפתוח עדיף להן.
עם כל זאת התנהלות בתי החולים מול קופות החולים ברוב המיקרים מבוססת על הסכמים, כך שאין זה משנה מה התשלומים שמקבלים עבור כל אחד מהניתוחים. העיקר הוא שלא לעבור את הקפיטציה, על מנת לא להפסיד. עובדים נמרצים יושבים ימים שלמים על מנת לקבוע את הקוד הנכון לחיוב קופות החולים(גם בבתי החולים וגם בקופות החולים), ולאחר מכן מתמקחים על כל דרישת תשלום, ובסוף השנה סוגרים הכל לפי ההסכם שנחתם לפני מספר שנים.
אז בסופו מה מועילה החלטת הועדה? אולי כדאי שמשרד הבריאות יחליט מראש מהו הסכום שכל קופה תשלם לכל אחד מבתי החולים בסוף השנה ואז כל הקידוד יהיה מיותר (זו אינה דעתי). החיסכון בכסף על העובדים בקופות החולים, בבתי החולים ובועדות השונות כולל כל אנשי המחשבים והקבלנים העצמאיים למינהם, היו מאפשרים פיתוח והתפתחות טובה יותר של השרות לציבור.

אהובה ערד
30.08.2014, 12:00

אבקש לדעת מהו מחירו של ניתוח בטן להסרת גידול סרטני מהאגן.
ברשימה המופיעה לעיל, אין התיחסות לניתוחים להסרת גידולים סרטניים שלצערי מאד נפוצים. היום
היכן ניתן לקבל את המידע?
תודה