• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
ethics

משרד הבריאות מבהיר: "כנס ארגון האסתטיקה אינו בחסות הר"י"

כך הודיע המשרד לאחר שקיבל תלונה כי חברת תרופות הציעה לרופאים רישום חינם תמורת רכישת ציוד; פרופ' רכס: "הארגון הזה לא מוכר בהר"י"

משרד הבריאות קיבל תלונה לגבי הכנס השנתי הראשון של הארגון הישראלי לאסתטיקה, פלסטיקאים ורופאי שיניים. על פי התלונה, חברת התרופות "אלפא מדיקס" הציעה לכאורה לרופאים ולרופאי שיניים רישום חינם לכנס ללא עלות (550-350 שקל) תמורת רכישת ציוד רפואי: מזרקים וחומרי מילוי שהחברה משווקת.

דוברת משרד הבריאות העבירה אתמול (יום ב') הודעה לתקשורת, לפיה עמדת משרד הבריאות ועמדת המועצה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית היא כי הצעת הרישום הנ"ל איננה אתית, לא ראויה ואיננה הולמת את ההתנהגות המצופה מרופא. "הרינו להזהיר כי רופאים שישתתפו בכנס, בתנאים המפורטים בתלונה האמורה עלולים להיחשב כמי שנהגו באופן שאינו הולם רופא על פי פקודת הרופאים ופקודת רופאי השיניים", הודגש בהודעת משרד הבריאות.

עוד נמסר בהודעה, כי על-פי מידע שקיבל משרד הבריאות מפרופסור אבינעם רכס, יו"ר המועצה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, אין מדובר בכנס של חברה מדעית הפועלת בחסות ההסתדרות הרפואית. "הארגון הזה", אמר פרופסור רכס, "איננו גוף השייך להר"י, אנחנו לא מכירים בו ולא מכירים אותו. מכל מקום התניה שלפיה רופאים יקבלו הנחה או פטור מתשלום תמורת רכישת מוצרים, נוגדת במפורש את כל כללי האתיקה".

עוד הודיע משרד הבריאות, כי הוא נמצא בשלבים סופיים של פרסום עמדתו הרשמית לגבי מגבלת העיסוק ברפואה אסתטית לרופאי שיניים. לפני חודשים אחדים הודיע המשרד כי חל איסור מוחלט על רופאי שיניים לעסוק ברפואה אסתטית מחוץ לחלל הפה, כולל הזרקת בוטוקס, קולגן וחומרי מילוי אחרים לאזור הפנים.

בהר"י מאוגדים הפלסטיקאים במסגרת האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ומשחזרת.

חברת אלפא מדיקס מסרה, כי ההצעה שקיבלו הרופאים נעשתה לרופאים שעובדים במגזר הפרטי ו"ההצעה אינה מהווה עבירה על חוק או תקנה כלשהם של משרד הבריאות". "דה מרקר" מסר בהקשר זה כי בא-כוח הארגון הישראלי לאסתטיקה מסר שהתנהלות החברה תיבדק ושהארגון אינו שותף להצעה שקיבלו הרופאים.

נושאים קשורים:  ethics,  משרד הבריאות,  ארגון האסתטיקה,  פרופ' אבינועם רכס,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
יהושוע
10.10.2013, 17:08

על משרד הבריאות והאיגוד לכירורגיה פלסטית לפעול למגר את תופעת הרופאים, שאינם כירורגים פלסטים והמכנים עצמם רופאים "אסתטיים". לא ייתכן שרופאים שאינם מכירים את האנטומיה הניתוחית של הפנים ויתר אברי הגוף יזריקו חומרי מילוי, נויורוטוקסינים ויבצעו אף "הרמת פנים עם חוטים", ללא התמחות בת 6 שנים! רופאי שיניים, גיניקולוגים, מרדימים, רופאי משפחה ורופאי עור תאבי בצע, חלקם לאחר קורסים קצרים, "פולשים" לתחום של הכירורגיה הפלסטית , גורמים לנזקים גופניים למטופלים , לזילות המקצוע ולירידה שערורייתית במחיר הטיפולים.

גל
29.10.2013, 21:58

הבעיה שגם הפלסטיקאים לא עוסקים באסטטיקה בזמן ההתמחות! כמה מתיחות פנים עושה מתמחה בפלסטיקה? כמה שאיבות שומן? כמה פעמים הם מזריקים בוטוקס בזמן ההתמחות? האם זה מופיע בסיליבוס שלהם? כולם עובדים על כולם בעיניים. רפואה במייטבה.

מאטי
20.11.2013, 20:51

בכל מדינות העולם מותר לרופאי השיניים להזריק בוטוקס וחומרי מילוי באיזור הפנים...רק בישראל קמו אי שם הפלסטיקאיים המסכנים בהתנגדות זועמת..אההה נכנסנו לכם לכיס? מסכנים, הגדלות החזה ושאיבות השומן אינן מכניסות מספיק כסף נכון?? חסר לכם כמה זריקות כדי לצאת מהמינוס בבבנק!! תפסיקו לבלבל! אין יותר מרופא השיניים שיודע את אנטומית הראש והפנים אז בבקשה. וכל הסיםורים על נזקים שגורמים רופאי השיניים.... פלסטיקאיים לא טועים לעולם!! לילה טוב.

פלסטיקאי
29.01.2014, 23:22

חייב לומר כי אני נבוך מאחיי הפלסטיקאים.

דורי דורות שאנו שומרים על כבודו ויוקרתו של מקצוע הרפואה, ובצדק רב.

לפתע שמדובר בנושא בעל היבט כלכלי גרידא אנו נלחצים ומביעים דעות שאנו יודעים כי אינם נכונות וחוטאים לשבועתנו ומטעים את הציבור.
הרפואה הקוסמטית, בדגש על הזרקות הינה המכנה המשותף הנמוך של עולם הרפואה.

בעוד שבארצות הברית אחות מבצעת הזרקות אסתטיות, פה לפתע אנו טוענים שבין אחינו הרופאים ישנם כאלה שאין במסוגלותם לבצע הליך פשוט של הזרקה אסתטית.

כך למשל, כולנו מכירים את מומחיותם של רופאי השיניים ואת הכרתם את אנטומית הפנים, שעל פי רוב, טוב יותר מרופא כללי. כל שכן השימוש בבוטוקס החל בטיפולי שיניים מורכבים.

אחים נא ליישר קו ולהציג חזות אחת.

הציבור חכם לא פחות מאיתנו.

זה הכבוד והיושרה המקצועית שלנו.

הצלחה לכולנו, למען ציבור מטופלינו.