• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
חדשות

בריטניה: רופא שביצע עשרות ניתוחי כריתת שד חלקיים במכוון נשלח לכלא

ד"ר איאן פטרסון הורשע בכך שניתח מאות מטופלות ב"שיטה" חדשה שהמציא, שהתוצאה שלה היתה שימור של רקמות ממאירות גם לאחר הניתוח; הוא נשלח ל-15 שנה בכלא

"ההתחייבות קצרת הטווח לרופא העומד בקריטריונים להשתתף בתכנית, והדרישה להפסיק לאלתר את הקשר עם הביטוחים המשלימים, יפגעו בעתידו של הרופא" (צילום: אילוסטרציה)

אחת הפרשיות החמורות ביותר שנרשמו במערכת הבריאות הציבורית של בריטניה, שטילטלה את המדינה בשנים האחרונות, באה לסיומה בשבוע שעבר, כאשר בית המשפט שלח כירורג שד ל-15 שנים בכלא לאחר שנמצא אשם בביצוע סדרה של ניתוחי שד "לא נחוצים" וכושלים - במכוון.

ד"ר איאן פטרסון, בן 59, הורשע בביצוע ניתוחים ב-9 נשים ובגבר אחד, אך במהלך המשפט והחקירות שהתנהלו נגדו התברר, כי הכירורג שעבד בשני בתי חולים של ה-NHS ביצע למעשה מאות ניתוחים בשיטה שטען כי פיתח.

ד"ר פטרסון כינה את ההליך - "שיטה ניתוחית למניעת פגיעה במחשוף" (cleavage sparing surgery). היא נועדה, נהג להתפאר באזני המנותחות, לשמר את המחשוף של הנשים שהיו צריכות לעבור כריתת שד כדי להתמודד עם סרטן השד. במהלך המשפט התברר, כי "השיטה" הובילה לכך שהמנתח השאיר אצלן רקמות שנותרו למעשה במצב ממאיר. המניע של ד"ר פטרסון בביצוע הניתוחים היה "התשוקה להרוויח עוד כסף" בביצוע ניתוחים בבתי חולים פרטיים.

השיטה נחשפה לראשונה ב-2003, אבל רק ב-2012 הושעה הרופא מעבודתו כמנתח ונדרשו עוד חמש שנים עד שהורשע. באופן תמוה, לאחר שהושעה הורשה עדיין לבצע ניתוחים בנשים במשך כמה שנים נוספות.

פטרסון נמצא אשם ב-17 סעיפים שהופיעו בכתב האישום. ייחסו לו "פציעה בכוונה" וגם ביצוע פרוצדורות לא חוקיות. המשפט התמקד ב-10 מקרים שעברו את הניתוחים.

ה-BBC דיווח, כי ה-NHS ייאלץ כעת לפצות ישירות 256 מבין הנשים שנפגעו מסכין המנתחים של ד"ר פטרסון, בסך כולל של כ-10 מיליון ליש"ט. יותר מ-600 מקורבנותיו האחרות עומדות להגיש נגדו תביעות אזרחיות.

עלות המשפט למערכת הציבורית הבריטית, כולל מימון ההגנה, הגיע ל-17.8 מיליון ליש"ט. עוד נמסר, כי הרופא טיפל במסגרת ה-NHS ב-4,424 פציינטים, רובן נשים. 1,207 מהנשים עברו כריתת שד שכללה את השיטה שטען כי פיתח. 674 מהמנותחות שעברו כריתה מלאה נפטרו.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  רשלנות רפואית,  פגיעה,  כלא,  משפט,  כריתת שד,  סרטן
תגובות