כתבה שפורסמה באחרונה בתוכנית "המקור" בערוץ 10 התיימרה להציג את תמונת המצב של הקשרים בין חברות התרופות לצוותים הרפואיים בבתי החולים ובמרפאות, ובעיקר לרופאים ולאחיות, שבה כביכול קיים קשר ישיר בלתי-תקין המערב טובות הנאה מצד אחד כנגד רישום תרופה כזו או אחרת של חברת תרופות ספציפית. המוטו הכללי של הכתבה היה כי זוהי הנורמה, כי כך מתנהגים רופאים במדינת ישראל.

הפרסום גרם עוול נורא לציבור של מעל 30,000 רופאים במדינת ישראל, ציבור מסור, שעובד ימים ולילות בתנאים פיזיים וכלכליים בלתי אפשריים. הייתי מעז ואומר, סקטור העובדים המסור ביותר בשרות הציבורי במדינת ישראל.

כתבתי מספר תגובות לרביב דרוקר שבאו מעומק לבי ומתוך תחושה שחייבים לתקן את הסטיגמה שהוטלה על ציבור כה רחב. רביב הזמין אותי לראיון, אירחתי אותו במשרדי במרכז הלב ב"שיבא" וניהלנו שיחה, שאני חייב לומר שהייתה באווירה נעימה, אל מול המצלמה. נכון, אני נאיבי, בחשבי כי דברי יובאו בצורה מכובדת ועניינית. כנראה שבקורס לתקשורת בבית הספר לרפואה נכשלתי, או שבעצם, סליחה, לא היה כזה.

במקום להביא את הסבריי על מהם הנהלים המסודרים והאתיים בהם מעוגנים היחסים... בחר רביב להביא קטעי משפטים קצרים, שהוצאו מהקשרם"

במקום להביא את הסבריי על מהם הנהלים המסודרים והאתיים בהם מעוגנים היחסים הבלתי נמנעים שבין מערכת הבריאות לחברות התרופות והציוד המסחריות, בחר רביב להביא קטעי משפטים קצרים, שהוצאו מהקשרם, בין קטעים נוספים מההקלטות הסתמיות "והמזעזעות" אותם הביא לשידור. את התשובה שלי כיצד ובאיזה דרך מומנו נסיעותיי שלי לכנס בו הוזמנתי כמרצה אורח הוא כלל לא שידר.

מה רביב הראה? תועמלנית או שתיים, הדרגה הנמוכה ביותר בחברת התרופות, המתוסכלות ממקום עבודתן שהובילו את תחקירני התכנית לרופאים ספציפיים, אולי 30 או 60 כאלה, שהינם לא יותר מעשבים שוטים הראויים לכל גינוי ואולי אף לתביעה פלילית. ומה המחיר? הכפשה של ציבור של למעלה מ-30,000 רופאים.

חברים, מקצוע הרפואה הינו למידה שלא נגמרת. גם כמנהל מערך קרדיולוגי אני עדיין לומד, על ידי השתתפות בכנסים בינלאומיים, קורסים ועוד. יותר מכך, למרבית הכנסים הבינלאומיים אני מוזמן כמרצה אורח. אני משתף את הקהילה הרפואית בעולם בניסיוני ומייצג את בית החולים שלי ואת מדינת ישראל. כולכם מודעים למעמד הרפואה בישראל בעולם ולאיכות הרפואה במדינת ישראל שמביאה לתוצאות חסרות תקדים בתוחלת חיים, תמותה ממחלות לב וכלי דם ועוד.

תסכימו אתי, חבריי היקרים, וגם רביב, נסיעות אלו להשתלמויות וכנסים לא יכולות לצאת מכיסו הפרטי של הרופא. אגב, חלק גדול מהנסיעות כן יוצא מכיסו הפרטי של הרופא. האם יש לכך תקציב מוגדר בבתי החולים, בקופות החולים, במשרד הבריאות? התשובה היא לא. האם עובד משרד החוץ, החינוך או הביטחון הנוסע להשתתפות בכנס בחו"ל או להשתלמות נוספת בחו"ל נושא בעלות הנסיעה? ברור שלא, יש לכך תקציב מוגדר במשרדים אלו.

חברות הציוד הרפואי והפארמה נרתמות לעזרה בנושא זה. ולא בציניות, באמת מתוך כוונה אמתית לקדם את הרפואה בישראל. זהו אינטרס משותף. נכון, חברת פארמה היא חברה מסחרית הקיימת למטרת רווח, אך בתחום זה הם באמת ובתמים מחויבים לאיכות הרפואה בישראל.

מערכת היחסים שבין גופי הרפואה לחברות התרופות מעוגנות בקוד אתי שנכתב על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל. קוד האוסר על קשר ישיר בין רופא לחברת התרופות; קשר ישיר בנושאים כספיים כמובן, הרי קיימת אינטראקציה יומיומית בין חברות התרופות למערכת הבריאות.

"הרופאים והאחיות שהופיעו בכתבה הם לא יותר מעשבים שוטים. רביב יקר, תחשוף את שמם ונביא אותם בפני ועדת האתיקה של הר"י ואולי אף מעבר לכך"

אז איך זה מתנהל? לחברות התרופות תקציב שיווק אותו הם מייעדות למימון השתתפות רופאים בכנסים, ללא קשר לתוכן הכנס. מדובר בדרך כלל בכנסים הגדולים הראשיים בתחומי הרפואה השונים. החברות מעבירות מכתב רשמי להנהלת המחלקה, או הנהלת בית החולים, שבו מצוין כי החברה מבקשת לתמוך במספר רופאים לנסיעה לכנס. מנהל המחלקה או בית החולים מחליט בעצמו מיהם הרופאים המתאימים – מומחים או מתמחים. הזמנת הנסיעה נעשית דרך קרן המחקרים של בית החולים ללא אינטראקציה עם חברות התרופות. הכל עובר לאישור ועדת נסיעות.

עם חזרתו של הרופא, הוא מחויב בכתיבת דו"ח נסיעה מפורט ומקבל מכתב מהנהלת בית החולים שהוא אינו יכול להתערב בהחלטות רכש או אחרות הקשורות באותה החברה.

ידידי, מנהלי בתי החולים שהופיעו בכתבה, אל נא תיתממו. האם יש לכם בבתי החולים תקציבים להשתלמויות הרופאים, להשתתפותם בכנסים? בבקשה תפעלו להגדרת תקציב לכך ואז נחייה בעולם אידיאלי. הלוואי!

לסיכום, הרופאים והאחיות שהופיעו בכתבה הם לא יותר מעשבים שוטים. רביב יקר, תחשוף את שמם ונביא אותם בפני ועדת האתיקה של הר"י ואולי אף מעבר לכך. אך בבקשה, תשנה את הנרטיב, זוהי לא תופעה גורפת. לאזרחי ולחולי ישראל, כרופא בכיר במערכת אני מבטיח לכולכם בלב שלם ובשיא האחריות – ברוב המוחלט של המקרים אתם מקבלים את הטיפול הראוי ביותר, המיטבי ביותר עבורכם, ללא כל קשר ליחסים פסולים כאלו או אחרים עם חברות התרופות.