משלחת בת שמונה רופאים מ"הדסה", "אסותא" אשדוד ו"בילינסון", בתחום הכירורגיה הפלסטית, בראשות פרופ׳ אייל וינקלר מ"אסותא", ביצעו בימים האחרונים בעיר פרסניו שבמקסיקו, מרתון ניתוחים ב-23 תינוקות שנולדו עם מומים קשים של שפה וחך שסועים.

פרסניו נבחרה למבצע ההומניטרי לאחר שהרופא ד״ר ראול אספרזה איטורבייד התמחה במחלקה לכירורגיה פלסטית ב"הדסה", והכיר לרופאים את עיר הולדתו. הוא סיפר כי ילדים רבים בעיר לא הצליחו לחך מאז שנולדו בשל מומי חך ושפה שסועה. הם מחכים זמן רב לניתוחים הנדרשים במקרים אלו אבל תדירותם בעיר זו נמוכה ביותר.

ד״ר נועם ארמון וד״ר שחר יאיר מ"הדסה" סיפרו, כי מיד עם בואם למקסיקו "החל מרוץ הניתוחים האינטנסיבי בבית החולים הציבורי בעיר" יחד עם רופאים מקומיים.

מימין: ד"ר נועם ארמון וד"ר שחר יצחק (צילום: פרטי)

"יש במקסיקו פלסטיקאים, אבל הם לא מגיעים לעיר הזו", סיפר ד"ר יאיר. "יש כאן רק מנתח פה ולסת אחד – וזה כמובן לא מספיק. אם לא היינו יוצאים כמשלחת, רוב הסיכויים שהילדים הללו לא היו זוכים לקבל חך חדש".

שמונה המנתחים הישראלים לקחו פסק זמן מעבודתם בארץ, התארגנו למבצע באורח עצמאי, ולווו בידי ד"ר אספרזה המקסיקני.

״הבעיה של חך ושפה שסועים נפוצה בעיר מקסיקנית זאת יותר מאשר בישראל", סיפרו עוד ד"ר ארמון וד"ר יאיר. "ניתן לפגוש כאן ילדים רבים שגם להוריהם שפה שסועה. ההורים שמחו כמובן שהגענו. זו ממש אוכלוסייה אצילית ושקטה, מאוד נעימה. ההורים שקיבלו את את ילדיהם לאחר הניתוחים לא פסקו מלהביע את תודתם ונראו בהחלט מאושרים מהתוצאה".

"הייתה לי תחושה של שליחות", הוסיף ד"ר יאיר. "לא באנו כדי ללמד ולהראות כמה שאנחנו גדולים או מנתחים טובים יותר, אלא רק לעבוד ביחד עם הרופאים המקומיים ולתת לילדים את התוצאה הכי טובה שאפשר".

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה, שנתן ברכתו להצטרפות הרופאים הירושלמים למשלחת, אמר: ״הקשר של הדסה עם קהילות רבות בעולם הוא במסגרת טיפולים שרופאינו נשלחים לבצע, במקרים רבים במדינות שבהן לא מוכרים ההליך הרפואי או הניתוח. מעבר להצלת חיים או לשיפור איכות חיי המנותחים, הצוותים הרפואיים המקומיים לומדים לבצע אותם ניתוחים וימשיכו לטפל בבתי החולים שלהם על פי הידע שרכשו מרופאי הדסה. אנחנו קבענו: בכל מקום שאליו נידרש, עבור כל מטופל - נגיע".