ד"ר ערן הלפרן, מנהל המרכז הרפואי רבין, התארח ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. הראיון עסק בהרחבה במגוון סוגיות - יחסי רופאים עם חברות התרופות, קריסת המערכת הציבורית, הכשלים בפריפריה ועוד.

ד"ר הלפרן התייחס לטיב היחסים בין רופאים לחברות הפארמה, על רקע ההנחיות החדשות של משרד הבריאות ומכתב המחאה של האיגוד לרפואה פנימית: "הקשר בין רופאים לחברות התרופות הוא חשוב - הוא מביא את החדשנות. חלק גדול מהפיתוח והמחקר הקליני מתבצע בתוך בית החולים וכך בעצם אנחנו מתקדמים. אם היינו תלויים רק ברשויות היינו תקועים 30 שנה אחורה. הרי אם אני רוצה לשלוח רופא להשתלמות בחו"ל או לקיים איזה כנס - אין לי שום מקור מימון אחר מלבד חברות התרופות".

"לצערי, תמיד יש מישהו שלוקח את הדברים לקצה" המשיך ד"ר הלפרן, "אלו תפוחים רקובים שמכפישים את כולנו ועליהם יוצא הזעם. אלא שתגובת משרד הבריאות עלולה להביא אותנו לשפוך את התינוק יחד עם המים. סה"כ הקשר מתנהל בצורה תקינה וחשוב שהכל יהיה מבוקר. גם חברות התרופות מתנהלות בצורה מתונה הרבה יותר מבעבר".

"מישהו זוכר מתי ביבי התבטא בנושא מערכת הבריאות? מתי הוא שם את הנושא באג'נדה?"

נושא נוסף שמעסיק את ד"ר הלפרן רבות הוא קריסת המערכת הציבורית: "ישנה הטיה מכוונת של הממשלה לכיוון המערכת הפרטית. אנחנו מתריעים על המצב כל הזמן, הנתונים ידועים לכולם - ועדיין דבר לא נעשה. לכן אני מניח שההטייה הזו היא מכוונת. מישהו זוכר מתי ביבי התבטא בנושא מערכת הבריאות? מתי הוא שם את נושא הבריאות באג'נדה?"

"משרד הבריאות אינו בשיא תפארתו לצערי, למרות שלסגן השר יש כוונות טובות. אין כיוונים ברורים ואין חשיבה לטווח ארוך. בלי קמח אין תורה ובלי כסף אין חיזוק המערכת הציבורית. לצערי לא הביאו מספיק כסף למערכת".

"לדוגמא - אפשר מחר בבוקר לעזור לעשרות אלפי חולים שמחכים בתורים לניתוחים, ולהביא להרבה יותר תוצרת של המערכת הציבורית. זאת ע"י הפעלת משמרת שניה. במקום זה, הכספים האלה הולכים לבתי החולים הפרטיים, שרק הולכים ומתרבים. כלומר ההון מזהה את המגמה ואינו מאמין לממשלה שטוענת שהיא מחזקת את המערכת הציבורית".

"גם בהיבט כוח האדם ניתן לראות את היעדר החשיבה לטווח ארוך. הנתונים ידועים לכל - המחסור במומחים מסוימים, ברפואה בקהילה וכו'. אנחנו נהנינו מגל העלייה של שנות ה-90 שהביא הרבה מאוד כוח אדם מוכשר שתרם רבות למערכת הבריאות. אבל זה הרדים אותנו, ועכשיו כשהם יוצאים לפנסיה אנחנו עומדים בפני בור גדול מאוד".

לו"ז האזנה:

3:14 איפה הכסף

6:43 מחסור בצוות רפואי

12:14 הפריפריה גוועת

21:50 האבולוציה של הפנימית

26:55 יחסי רופאים - חברות תרופות

30:45 עתידו של בי"ח השרון

34:03 26 השעות - בעד ונגד

38:22 בייבי בום - השאלות המוסריות

43:10 מקליניקה להנהלה - אז והיום

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS