• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
מחקרים

תיאמידול מהווה טיפול יעיל לעודף בפיגמנטציה עורית

מחקר אקראי והשוואתי זה בדק את היעילות של נוגד הטירוזינאז תיאמידול ביחס להידרוקווינון כטיפול במלזמה, בקרב נשים שסבלו מהפרעה עורית זו ברמת חומרה קלה עד בינונית

מלזמה (Melasma) היא הפרעה פיגמנטרית המאופיינת בטלאים של עודף פיגמנט עורי באזורים החשופים לשמש, ובפרט בעור הפנים. הטיפול במלזמה עשוי להיות מאתגר מכיוון שדרוש טיפול ארוך-טווח, הישנות ההפרעה היא שכיחה, הטיפולים הקיימים אינם מספקים, ושביעות הרצון מהם נמוכה.

בכדי לחקור אפשרויות טיפוליות חדשות, נערך מחקר אקראי זה, שהיה בעל סמיות כפולה ואופיין בחציית הפנים לשני סוגי טיפול שונים (Split-face study). מטרת המחקר הייתה להעריך את יעילותו של נוגד הטירוזינאז תיאמידול (Thiamidol) בהשוואה לתרופה הידרוקווינון (Hydroquinone) בקרב נשים שסבלו ממלזמה ברמת חומרה קלה עד בינונית.

לאחר 12 שבועות, הניקוד לפי מדד ייעודי ומותאם לאזור וחומרת המלזמה (Melasma Area and Severity Index) השתפר באופן מובהק הן באזורי הפנים שטופלו עם תיאמידול, והן באזורים שטופלו עם הידרוקווינון. בנוסף, הטיפול עם תיאמידול הביא לשיפור משמעותי יותר באופן מובהק ביחס להידרוקווינון, ואחוז גדול יותר מהנבדקות השתפר עקב הטיפול עם תיאמידול (79%) לעומת הידרוקווינון (61%). במהלך הטיפול, אף אחת מהמשתתפות לא הציגה החמרה לפי המדד הייעודי למלזמה בצד הפנים שטופל עם תיאמידול, בעוד שכ-10% מהנבדקות הציגו החמרה לפי אותו מדד בצד הפנים שטופל עם הידורקווינון. כל המשתתפות השתמשו במקדמי הגנה באופן סדיר, והושגו תוצאות עקביות בתנאי אקלים שכללו קרינה אולטרה-סגולה (UV) נמוכה וגבוהה. המטופלות העניקו דירוג טוב יותר באופן מובהק ליעילותו של תיאמידול, בהתייחס לסך ההפחתה בחומרת הכתמים הכהים והמראה הכללי שלהם לאורך המחקר.

החוקרים הסיקו שתיאמידול נסבל היטב והביא לשביעות-רצון טובה בקרב המשתתפות במחקר, ושתכשיר זה מהווה טיפול יעיל להפחתת עודף פיגמנטציה.

מקור: 

Arrowitz, C. et al. (2019). Journal of Investigative Dermatology. 139(8):1691-1698

נושאים קשורים:  מחקרים,  תיאמידול,  הידרוקווינון,  מלזמה,  עודף פיגמנטציה
תגובות