• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
חדשות

ב"שערי צדק" בוצע טיפול אלקטרוכימותרפי בגידולי עור

שיתוף פעולה של המחלקה לכירורגיה פלסטית והמחלקה האונקולוגית הוביל לטיפול חדשני בגידולי עור סרטניים, המאפשר החדרה סלקטיבית של הכימותרפיה ובכך מקטין תופעות לוואי

מומחי "שערי צדק" מבצעים את הטיפול החדשני לגידולי סרטן עור. צילום: דוברות ביה"ח

שיתוף פעולה בין המחלקה לכירורגיה פלסטית והמחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים הוביל לטיפול חדשני בגידולי עור סרטניים, המאפשר החדרה סלקטיבית של הכימותרפיה ובכך מקטין את תופעות הלוואי.

הטיפול מתבצע בשיטת אלקטרוכימותרפיה, המשלבת החדרה של כימותרפיה במינון נמוך ישירות לגידול או דרך הווריד, יחד עם פגיעה בממברנה התאית של תאי הגידול על ידי זרם חשמלי, המועבר באופן ממוקד לרקמת הגידול וכך מאפשר את החדרת הכימותרפיה בצורה סלקטיבית לגידול.

הכימותרפיה המתקבלת במינון נמוך יחד עם הפגיעה בממברנה התאית מאפשרות אפקט סינרגיסטי, המשפר את יעילות הטיפול ומקטין, כאמור, את תופעות הלוואי. טיפול זה הראה יעילות במחקרים קליניים בתחום ונמצא בשימוש באירופה בכ-200 מרכזים שונים.

מדוברות "שערי צדק" נמסר כי עד כה לא בוצע הטיפול בישראל ולאחרונה בוצעו שני הטיפולים הראשונים בבית החולים.

ד"ר יואב גרונוביץ, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ופרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי, קידמו את הבאת הטיפול ל"שערי צדק". ד"ר עידו ליסי, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית, השתלם באופן הטיפול באיטליה, ובשיתוף עם ד"ר הדר דרסלר, רופאה בכירה במחלקה האונקולוגית, הכינו את פרוטוקול הטיפול המתאים וביצעו את הטיפולים הראשונים בשבוע שעבר.

הטיפול מיועד למגוון רחב של גידולים סרטנים עוריים, ביניהם: BCC ,SCC, מלנומה עם חזרה מקומית עורית/ תת עורית, Kaposi`s sarcoma, סרטן שד עם חזרה מקומית עורית/ תת עורית, גידול גרורתי/ מפושט בכבד או בלבלב, גידול גרורתי בעצמות ועוד.

הסרה כירורגית והגעה לשוליים חופשיים מהגידול עדין מהווה קו ראשון לטיפול עם סיכויי החזרה הנמוכים ביותר, אולם במקרים שבהם לא ניתן לבצע ניתוח, טיפול זה מהווה פתרון בטוח ויעיל עם תוצאה אסתטית ותפקודית טובה.

ד"ר גרונוביץ מסר: "עד היום, הטיפולים המקובלים היו ניתוח או הקרנות במקרים לא נתיחים. הטיפול הנוכחי מאפשר טיפול ממוקד בגידול במקרים של גידולים מרובים מורכבים או למטופלים שמסיבות רפואיות לא מתאימים לניתוח. הסיכונים מזעריים וכוללים תגובה לכימותרפיה״.

נושאים קשורים:  ד"ר יואב גרונוביץ,  פרופ' ניר פלד,  ד"ר עידו ליסי,  ד"ר הדר דרסלר,  שערי צדק,  אלקטרוכימותרפיה,  גידולי סרטן העור,  חדשות
תגובות
28.04.2023, 17:25

השם הוא ד"ר הדס דרסלר