• יו"ר: ד"ר ברוך קפלן
  • מזכיר: ד"ר חגי לנדוב
  • גזבר: ד"ר אריה ליפשיץ
  • חברי ועד: ד"ר להבית אקרמן
  • ד"ר ריאד קאסם
  • ועדת ביקורת: ד"ר אביקם הראל, ד"ר אילן כץ ,ד"ר דוד צמח
ישראל במלחמה

המלצה של כירורג פלסטי: שיטת מתיחה ותפירה לטיפול בפציעות עור

שיטה לטיפול בפצועי עור חוסכת השתלת עור ומיושמת בהצלחה ב"כרמל" | פרופ' ירון הר-שי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית: "השיטה ישימה בכל בתיה"ח, הציוד קיים והעלות נמוכה"

פרופ' ירון הר-שי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בחדר הניתוח ב"כרמל". צילום: אלי דדון/ דוברות ביה"ח

שיטה מתקדמת לטיפול בפציעות עור, החוסכת השתלת עור, מיושמת במרכז הרפואי כרמל בחיפה. השיטה יושמה בהצלחה בטיפול בחיילים ובפצועים שהגיעו לכרמל משדה הקרב ומהאירוע הקשה ברעים.

מאז פרוץ המלחמה מופנים אל בתי החולים נפגעים רבים עם פציעות חודרות בעור עקב ירי ורסיסים וכן פצועים רבים מנפילות טילים ופגיעות בעורף. פרופ' ירון הר שי, מנהל המחלקות לכירורגיה פלסטית במרכזים הרפואיים כרמל ולין, ממליץ לאמץ שיטה יעילה לטיפול בפציעות עור שניתנת לדבריו, ליישום מהיר בכל בית חולים בארץ על ידי מנתחים פלסטיים.

לדבריו, "במחלקה לכירורגיה פלסטית יישמנו לאחרונה בהצלחה שיטת טיפול המבוססת על התכונות הויסקואלסטיות של העור על מטופלים שנפצעו במסיבה ברעים ובקרב בעוטף עזה אשר סבלו מפצעי ירי שגרמו לחסר ברקמה רכה ועור בגפיים התחתונות".

פרופ' הר-שי מסביר כי לעור תכונות ויסקואלסטיות המאפשרות למתוח אותו לסגירת פצעים עם חסר עור. על ידי הפעלת מתח קבוע, ניתן לקרב את שולי העור ולסגור את הפצעים באופן ראשוני ללא צורך בהשתלות עור.

פציעה לפני הטיפול. חסר עור בשוק בחלקו המרוחק

את הטיפול מבצעים מנתחים פלסטיים בחדר ניתוח בהרדמה כללית לאחר הטריית הפצעים וקבלת רקמה בריאה. במהלך הניתוח הקצר יחסית מוחדרים משני צדדי החסר לתוך רקמת העור חוטי פלדה (K-WIRE), שמטרתם להפחית את המתח על שולי העור בעת התפירה, ואשר קורבו אחד לשני על ידי תפרים שחובקים את חוטי הפלדה עד לסגירה מלאה של חסר העור. בסיום הניתוח, חוטי הפלדה מוצאים והתפרים מוסרים לאחר כשלושה שבועות.

הפציעה במהלך הטיפול. החדרת חוטי פלדה לעור משני צדדי הפגם, ביצוע קירוב של שולי הפגם בעזרת תפרים החובקים את חוטי הפלדה

פרופ' הר-שי מציין כי לשיטה יתרונות רבים עבור הפצועים והנפגעים. השיטה מקצרת את זמן האשפוז, מאפשרת שיקום מהיר יותר, מונעת את הצורך בהשתלת עור וצלקת בשטח תורם העור והתוצאה האסתטית טובה מאוד. פצועי המלחמה שטופלו ב"כרמל" בשיטת המתיחה והתפירה החלימו בהצלחה ושוחררו להמשך טיפול בקהילה ובבית עם תוצאות אסתטיות טובות מאוד ושביעות רצון רבה.

הפציעה לאחר הטיפול. כעבור שלושה שבועות התפרים הוסרו עם תוצאה אסתטית טובה מאוד ללא צורך בהשתלת עור

עוד מציין פרופ' הר-שי כי בכל בית חולים יש חוטי פלדה שניתן להשתמש בהם לניתוח זה ומנתחים פלסטיים בעלי הכשרה ומיומנות להטמעת שיטה זו.

פרופ' הר-שי מסכם ואומר כי "שיטה זו מיושמת שנים רבות במרכז רפואי כרמל לצורך סגירת פגמי עור כתוצאה מתאונות, הסרת גידולים ועוד וכעת ניתן ליישם זאת בפציעות מלחמה וירי והיא טובה במיוחד לטיפול בחסרי עור קטנים ובינוניים ולעתים גם גדולים במידה וישנו עודף עור סביב לפגם. השיטה ניתנת ליישום מהיר בכל בית חולים בארץ על ידי מנתחים פלסטיים, הציוד קיים ועלותו נמוכה, זמן חדר הניתוח יחסית קצר ושיעור ההצלחה גבוה מאוד".

נושאים קשורים:  פרופ' ירון הר שי,  בית החולים הכרמל,  פציעות עור,  כירורגיה פלסטית,  חדשות,  ישראל במלחמה
תגובות
אנונימי/ת
28.12.2023, 19:09

שיטה שתוארה לראשונה במלחמת המפרץ בעירק ,ומאז נמצאת בשימוש במספר רב של מרכזים רפואיים כולל בארץ